Dva roky s Ukrajinou: naše pomoc neustává

Dva roky s Ukrajinou: naše pomoc neustává

Dva roky se Ukrajina statečně brání agresi ruské armády. Od prvního dne jsme pomáhali prostřednictvím partnerské charitní sítě lidem zasaženým válkou. V podpoře, jak přímo lidem na Ukrajině, tak i uprchlíkům před válkou v Česku, neustáváme.

Dva roky s Ukrajinou - pokračujeme v pomoci

Na Ukrajině působíme dlouhodobě prostřednictvím Střediska humanitární pomoci a rozvojové spolupráce, podporujeme dětský domov v Ivano-Frankivsku, domov pokojného stáří v Usť-Čorne, místní Charity a organizace, které pečují o seniory a o chudé rodiny ve svém okolí, spravujeme projekty Adopce na dálku a Důstojný život, pomáháme obětem ozbrojeného konfliktu. Po vypuknutí války v roce 2022 jsme se ihned intenzivně zapojili do pomoci lidem na Ukrajině a s podporou sítě regionálních oblastních Charit také uprchlíkům, kteří před válkou uprchli na území České republiky.

„Druhé smutné výročí ruské invaze na Ukrajinu nás nadále vybízí, abychom nepřestávali v pomoci lidem zasaženým válkou. Naše organizace pomáhá této zemi již přes 20 let a není nám lhostejný život lidí, kteří každodenně zakoušejí hrůzy dopadů války,“ říká Lukáš Curylo, ředitel Charity Česká republika.

„Naše poslání je poskytovat humanitární pomoc lidem v nouzi a tento závazek budeme nadále intenzivně naplňovat v pomoci a solidaritě právě na Ukrajině. Díky dobře fungující síti zaměstnanců, dobrovolníků a stálé spolupráci s partnerskými organizacemi na Ukrajině, můžeme zaručit, že naše pomoc je efektivně doručována tam, kde je nejvíce potřeba," upřesňuje Lukáš Curylo.

Pomoc uprchlíkům v Česku

Do pomoci v Moravskoslezském kraji a v části Jesenicka se od začátku konfliktu zapojilo všech 18 oblastních Charit, které za rok trvání války poskytly pomoc tisícům uprchlíků. Systematicky se staraly o potřeby lidí. Rozdávaly balíčky s potravinami a hygienickými prostředky, pomáhaly s hledáním ubytování, zaměstnání a škol pro děti, poskytovaly poradenství, tlumočení, doprovody na jednání s úřady nebo např. při návštěvě lékaře. Nabídly psychologickou i duchovní podporu, pomoc s výukou českého jazyka, integrační a adaptační aktivity.

Charity ve Studénce, Ostravě, Hrabyni, Jeseníku, Českém Těšíně, Frýdku-Místku nebo v Jablunkově pokračovaly v průběhu roku ve výdeji materiální a potravinové pomoci, frýdečtí dále např. zajišťovali aktivity pro děti uprchlíků na ubytovně, jablunkovští po celý rok organizovali jednou týdně setkání pro Ukrajince, vydávali potraviny, poskytovali poradenství, nabízeli kurzy češtiny a další aktivity.

V Charitě Jeseník aktuálně pokračujeme v podpůrných aktivitách usnadňujících sociální začleňování a adaptaci uprchlíků, kteří zůstali v našem regionu, lidé mohou navštěvovat kurzy češtiny, nabídli jsme jim práci v našem šatníku nebo ve výdeji materiální pomoci,“ popisuje Helena Paschkeová, ředitelka Charity Jeseník a doplňuje: „Pomoc a podpora se nám daří díky skvělé spolupráci s ostatními organizacemi působícími na Jesenicku.“

Propojením místní samosprávy, farností, institucí, soukromých firem, partnerů a dobrovolníků bylo možné účinně zprostředkovat potřebnou pomoc lidem prchajícím před válkou do České republiky a kontinuálně v ní pokračovat dle potřeb lidí až do dnešních dní.

Zahraniční pomoc

 

S podporou dárců a kolegů z charitní sítě poskytovala Diecézní charita ostravsko-opavská prostřednictvím Střediska humanitární pomoci a rozvojové spolupráce finanční, materiální, psychologickou i strategickou pomoc také lidem na Ukrajině. Díky dlouhodobé spolupráci s ukrajinskými partnery se dařilo a daří účinně předávat pomoc lidem v nouzi. Z partnerů patří poděkování Mezinárodní unii dobrovolníků Ukrajiny fungující v Kyjevě, Caritas Mariupol působící aktuálně ze Záporoží, Caritas Tjačiv a o. Ivanu Zubalskemu ze Zakarpatí, sestrám Kongregace vtěleného Slova, které jsou aktuálně činné v Ivano-Frankivsku, Ternopilu, Oděse a Zakarpatí, a mnoha dalším spolupracovníkům, jednotlivcům i organizacím.

Za dobu trvání konfliktu jsme vypracovali systém pravidelných dodávek humanitární pomoci. Za uplynulé dva roky jsme zorganizovali 41 transportů humanitární pomoci, jejichž prostřednictvím jsme potřebným lidem předali přes 245 tun trvanlivých potravin, hygienických potřeb i zdravotnického materiálu. Jednalo se jak o lidi přímo zasažené válkou například v Doněcké, Chersonské, Záporožské a Žytomyrské oblasti, tak o vnitřně vysídlené uprchlíky pobývající aktuálně na západě země v Zakarpatské a Lvovské oblasti.

Mimo humanitární pomoc míří na Ukrajinu také finanční prostředky, které umožňují rychlejší a efektivnější řešení potřeb lidí v kritické situaci. Díky obrovské solidaritě dárců jsme mohli do dnešních dní na Ukrajinu zaslat přes 3,3 milionů korun na přímou pomoc válečným obětem. Celkový objem předané finanční pomoci za uplynulý rok, včetně podpory dlouhodobých projektů, přesáhl 18 milionů korun.

Pokračujeme v plnění poslání caritas

Naše pomoc neustává a daří se nám také s vaším přispěním. Děkujeme.

Darujte naději obětem konfliktu

DAROVAT HNED

(darujme.cz)

Darujte naději obětem konfliktu

č. ú.: 2800779701/2010 + VS: 222

Přispět je možné také na veřejnou sbírku Charita pro Ukrajinu, kterou vyhlásila Charita Česká republika na pomoc lidem zasaženým ozbrojeným konfliktem v této zemi. 

 

Bc. Sylva Lejsková

manažerka PR
Tel.: 733 741 036 E-mail: %ryFRWb_5lxy.Z4WH_pr5~2938Es-Z29g